Благовісник Верховного архиєпископа

Витяг із «Благовісника Верховного Архиєпископа УГКЦ» (1966 р. Б.)

1. У перший день посту і у Страсну П’ятницю діє суворий піст. Слід стримуватись від вживання продуктів і страв, які містять м’ясо, мають молочну основу, а також яєць.

2. У інші тижні посту в понеділки, середи та п’ятниці слід стриматись від продуктів і страв, що містять м’ясо; подібно, як і у страсну суботу.

3. У вівторок, четвер, суботу та неділю дозволено усі види продуктів та страв.

4. Заохочується (не має чіткого зобов’язання), щоб у перший і останній тижні посту взагалі (у всі дні, окрім неділі) утримуватись від продуктів та страв, які містять м’ясо, а у середу та п’ятницю – також страв з молокопродуктів.

5. Постити зобов’язані вірні греко-католицької Церкви віком від 14 років і до дня 60-річчя.

6. У посні дні утримуємося від участі в гучних забавах, танцях та подібних заходах.

7. Звільняються від будь-якого посту особи:

·         хворі;

·         ті, кому потрібне повноцінне харчування;

·         особи після операції;

·         матері в часі вагітності, родів та аж до закінчення годування грудьми;

·         подорожуючі;

·         ті, які важко працюють;

·         харчуються в громадських їдальнях чи в гостях і не мають змоги вибору їжі;

·         учні та студенти в період підготовки та здачі екзаменів чи сесії (коли організм потребує повноцінного харчування).

8. Не порушує посту приготування їжі на основі смальцю, тваринного жиру в цілому. Скажімо коли готуємо їжу: смажимо, заправляємо, додаємо.

9. Також не порушує посту споживання їжі, яка готувалась з додаванням м’яса: коли в борщі чи супі (іншій страві) знаходиться м’ясо (при умові споживання лише самої страви, без м’яса, що у ній).

10. Немає обов’язку постити (загальниця), якщо у посний день випаде свято, що вшановує Господа чи Богородицю (але не святого). В окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх (єпархіальний єпископ, протосинкел, синкел), парох, або сповідник на підставі поданої прохачем причини.