Страсний Четвер 

Автор: Назар Токар 

Великий четвер

1. Вступ

Це один із трьох днів так званого «Великого (Пасхального) тридення». День, коли Ісус передав нам себе в Тайні Євхаристії, день, коли Його, нашого Спасителя було зраджено і засуджено. Саме цим четвергом розпочинається основна місія Христа – відкуплення людського роду.

2. Розповідь у Євангеліях

Про Великий четвер ми чуємо в чотирьох євангеліях. Кожен євангелист згадує цей день, описуючи приготування учнів до Тайної вечері. Починалось все з того, коли учні шукали місце для вечері. Тоді Ісус детально пояснює апостолам, куди іти і що казати. Він навіть дослівно сказав, що саме відповість їм господар світлиці.

На самій вечері Господь показує свою простоту і смирення. Взяти до прикладу умивання ніг ученикам або жертвування себе, свого тіла і крові, ученикам у Пресвятій Євхаристії. Цікавим є те, що слова, які говорить Ісус після кожної своєї дії, є схожими: «Бо я дав вам приклад, щоб і ви робили так само, як Я зробив вам» (Ів. 13,15) або «Чиніть це на мій спомин». (Лк 22, 19) Опісля також ми можемо зустріти те, що Ісус говорить апостолам, що один з них Його зрадить, а також Петру про його триразове відречення. Історію, яка стосується тих зрад, можна поділити на такі 4 частини: зав’язка – Тайна Вечеря і передбачення подій учням, розвиток дій – зрада Ісуса в Гетсиманському саду і відречення від Нього в храмі, кульмінація – болюче усвідомлення скоєного вчинку і розв’язка – висновки і дії зрадників. Особисто для мене розв’язка є доволі трагічною: Петро картає себе і в сльозах просить пробачення, а Юда Іскаріот вчиняє самогубство. Рухаючись далі, можемо побачити розповідь про суд над Христом. І тут помітною є одна річ – Ісус у руках первосвященників є немов безвартісна річ, яку намагаються принизити і вбити, перш за все, психологічно. В Євангелії від Луки у 23-й главі це є дуже помітно. Спочатку Ісуса ведуть до Пилата. Той, не знайшовши в Ньому жодної вини, відіслав Христа до Ірода. Ірод в свою чергу, не дізнавшись від Ісуса нічого, насміявся і відіслав Його назад до Пилата. Цими діями священники і управителі показують своє зневажливе ставлення до того, хто буквально кілька днів чи тижнів тому зцілював хворих і допомагав потребуючим.

3. Богослужіння в Страсний четвер.

«Коли славні учні,* умиванням ніг, на вечері просвіщалися,* тоді Юда нечестивий, на грошолюбство хворіючи, отуманився,*  і беззаконним суддям тебе, праведного Суддю, продав.* Дивись, скарбів любителю,* на того, що ради них повісився.* тікай від душевної ненаситності, що на Учителя так наважилась.** Милостивий до всіх, Господи, слава тобі. (Тропар з утрені)

У цей день ми маємо нагоду бути присутніми на Утрені Страстей і пережити всі ті події страждань і розп’яття Господа у 12-ьох євангеліях. Від Тайної Вечері і аж до хресної смерті нашого Відкупителя. Для багатьох це богослужіння є найбільш зворушливим і наповненим співчуття до Христа, адже саме в ньому всі описи несуть той біль, ті переживання і емоції, які були тоді дорогою на гору Голготу. Чи то стихири, чи євангелія, чи молитви, які молиться священник. Будучи на богослужіннях у Страсний четвер, призадумаймось, хто ми є на тій Хресній дорозі Божого Сина і чи своїм життям ми пригнітаємо Його чи, навпаки, допомагаємо піднестись і йти далі.

Джерела: 

1.Святе Письмо 

2. Богослужіня Страсної  Седмиці  та Святої  і великої  неділя Пасхи, Львів 2021, 528

3.http://cerkva.kiev.ua/news/88.html