Молитва третьо-шостого часу у Великому пості

Молитви третьо-шостого часу у Великому пості

Священник Василь Рудейко

Сучасна літургійна традиція у великому пості передбачає моління третього і шостого часів разом і при цьому приписує на шостому часі читання із старозавітних пророчих книг. Як і у багатьох інших випадках нашої літургійної традиції історично тут сталось певне непорозуміння через відсутність серйозного осмислення цієї традиції. Передусім, дивним є саме поєднання двох чинів молитов (у третій та у шостий час), кожне з яких має визначене богослов'я, прив'язане до того чи іншого часу. При чому, події не обов'язково богословськи пов'язані між собою. У третій час святкуємо Зіслання Святого Духа, у шостий - Розп'яття Христа. Що ж тоді означає ця традиція? Насправді у традиції молитов ттретьошостого часу ідеться про абсолютно інший тип моління не пов'язаний із звичними для нас часами. Третьошостий час - молитва, яка походить із того періоду візантійської літургійної історії, коли ще не існувало поділу денних на третій, шостий і дев'ятий. Натомість існував особливий чин моління перед полуднем, основним завданням якого було щоденне читання Святого Письма. Якщо дивитись на поватиканську реформу часолова у Римокатолицькій церкві, то цей час відповідав би Часу Читання. Не дуже відомо, як він виглядав поза постом, але у час Великої Чотиридесятниці Третьошостий час разом із Літургією Передшеосвячених Дарів були богослужіннями із особливим каехитичним акцентом. На них читали старозавітні читання із П'ятикнижжя, Книг Мудрості і Пророків. У той спосіб вірні та ті, які готувалися до хрещення могли пройти серйозну біблійну катехизу переплетену співом прокіменів із псалтиря від першого до останнього псалма. У молитвах давнього Третьошостого часу присутні моління якраз за тих, які намагаються вникнути у глибини біблійного богослв'я: "Хай прийде благодать Твоя на нас, слуг Твоїх, і хай скріпить нас благовість навчання Твого. Отче милосердя, просвіти нутро наше і всі наші члени волею Твоєю, і очисти нас від усякого зла і гріха". У контексті відновлення катедрального обряду в УГКЦ було б дуже добрим і в наших катедрах повернутись до давніх джерел нашої традиції (бо саме такими їх ми прийняли із Володимировим хрещенням) і відновити цей забутий, але прекрасний чин читання Святого Письма. Особливо у рік молитви він міг би стати молитовним супроводом тим, хто прагнув би читати і вглиблюватись у таїнства Божественного об'явлення.

У 9-му столітті у Константинополі такий порядок богослужінь зберігався лише у час Великого посту. Тут подаємо реконструкцію цього чину за давніми грецькими джерелами. Детальнішу інформацію щодо третьошостого часу можна почерпнути із поданої вкінці допису бібліографії. Протопсалту Андрієві Шкраб'юку величезна вдяка за літературну редакцію тексту.


МОЛИТВИ ТРЕТЬО-ШОСТОГО ЧАСУ

У ВЕЛИКОМУ ПОСТІ


[Священик і диякон починають на середині храму,

не входять у святилище.

Священик одягає єпітрахиль, якщо бажає – то й фелон.]


Диякон: Благослови, владико.

Священик: Благословенне Царство Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.


Антифон 1


Диякон: Господеві помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.

Священик (молитва 1-го антифону): Боже, Ти царюєш на Херувимах, Тебе прославляють Серафими; споглянь на нас, смиренних і недостойних слуг Твоїх, і вознеси ум наш до прославлення Твоєї благости, ізбав нас від усякого ворожого нападу, щоб ми, просвічені Твоїм світлом і волею Твоєю до всякого доброго діла проваджені, удостоїлися Царства Твого небесного і були причислені до лику всіх вибраних Твоїх,

бо Ти Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.


І співають пcалом 24 з приспівом Молитвами Богородиці, Спасе, спаси нас після кожного стиха:До Тебе, Гоcподи, підніc я душу мою. * Боже мій, на Тебе я надіявcя.

Покажи мені, Гоcподи, путі Твої * і навчи мене cтежок Твоїх.

Наcтав мене на іcтину Твою і навчи мене, * бо Ти Бог – Cпаcитель мій, і я надіявcя на Тебе ввеcь день.

Вcі путі Гоcподні – миліcть і правда * для тих, що шукають заповіту Його і поcтанов Його.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.


Антифон 2


Диякон: Господеві помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.

Священик (молитва 2-го антифону): Молимо Тебе, Господи Боже наш, будь милостивий до нас, грішників, і зглянься над ділом рук Твоїх. Ти знаєш неміч нашу і визволяєш нас од усякої спокуси і од усяких небезпек нинішніх і майбутніх, і од влади темряви світу цього переселяєш нас у Царство Єдинородного Сина Твого і Бога нашого,

бо прославиться пресвяте Ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.


І співають пcалом 26 з приспівом Алилуя, алилуя, алилуя після кожного стиха:

Гоcподь – cвітло моє і Cпаcитель мій; * кого убоюcя?

Гоcподь – оборонець життя мого; * кого злякаюcя?

Закон дай мені, Гоcподи, в путі Твоїй * і наведи мене на cтежку проcту задля ворогів моїх.

Надійcя на Гоcпода, кріпиcя, * нехай кріпитьcя cерце твоє, і покладай надію на Гоcпода.

Cлава Отцю, і Cину, і Cвятому Духові, і нині і повcякчаc, і на віки віків. Амінь.


Антифон 3


Диякон: Господеві помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.

Священик (молитва 3-го антифону): Господи Боже Вседержителю, неосяжна слава Твоя, милість Твоя безмірна і Твоє чоловіколюб’я невимовне. У милосерді Твоєму поглянь на нас і на весь народ Твій і не передай нас беззаконням нашим, але вчини з нами згідно із милістю Твоєю, веди нас до пристані волі Твоєї і вчини нас істинними виконавцями заповідей Твоїх, щоб не посоромитись нам у день суду, коли станемо перед страшним судилищем Христовим,

бо Ти благий і чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.


І співають пcалом 100 з приспівом Ти Один у Святій Тройці, рівнославимий з Отцем і Святим Духом, спаси нас після кожного стиха:


Миліcть і cуд cпіватиму; * Тобі, Гоcподи, буду cпівати і розважати про путь непорочну; коли прийдеш до мене?

У невинноcті cерця мого ходив я в домі моєму. * Не клав я перед очі мої діла протизаконного.

Очі мої звертаю на вірних землі, щоб поcадити їх разом зо мною; * хто ходить шляхом непорочним, той cлужив мені.

Не жив у домі моєму той, хто показує гордіcть; * хто говорив неправду, не був праведний перед очима моїми.


Вхід кліру в святилище


Після входу вірні співають:

Cлава Отцю, і Cину, і Cвятому Духові, і нині і повcякчаc, і на віки віків. Амінь.

Єдинородний Сину і Слове Божий, Безсмертний Ти і зволив Ти спасення нашого ради воплотитися від Святої Богородиці і Приснодіви Марії, незмінно ставши чоловіком, і розп’ятий був Ти, Христе Боже, смертю смерть подолав. Ти Один у Святій Тройці, рівнославимий з Отцем і Святим Духом, спаси нас!


Мирна єктенія


Диякон: В мирі Господу помолімся.

Вірні, на кожне прошення: Госпо­ди, помилуй.

За мир з висот і спасення душ наших Господу помолімся.

За мир усього світу, добрий стан свя­тих Божих Церков і з’єднання всіх Господу помолімся.

За святий храм цей і тих, що з вірою, благоговінням і страхом Божим входять до нього, Господу помолімся.

За святішого вселенського архиєрея (ім’я), Папу Римського, і за блаженнішого Патріарха нашого (ім’я), і за преосвященнішого Архиєпископа і Митрополита нашого кир (ім’я), боголюбивого Єпископа нашого кир (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолімся.

За Богом бережений народ наш, за правління і все військо Господу помо­лімся.

За город цей, і за всякий город, країну, і за тих, що вірою живуть у них, Господу помолімся.

За добре поліття, за врожай плодів земних і часи мирні Господу помолімся.

За плаваючих, подорожуючих, недужих, страждаючих, полонених, і за спасення їх Господу по­молімся.

Щоб ізбавитися нам від усякої скорби, гніву, й нужди, Господу помолімся.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.

Вірні: Тобі, Господи.

Священик (молитва після входу і мирної єктенії): Господи Боже отців наших, Ти даруєш молитву тому, хто молиться, і приймаєш моління слуг Твоїх, що взивають до Тебе вдень і вночі. Прихили нині вухо Твоє і почуй прошення нас, грішних, не відвертай, Господи, лиця Твого від нас, грішних, і не згадуй колишніх беззаконь наших, бо Ти знаєш єство наше і свідомий немочі нашої. Згадай, Господи, що порох ми, дух, що проходить і не повертається, і величчю руки Твоєї подбай про життя наше у Твоїй милості. Веди нас праведною дорогою, щоб ми йшли стежкою заповідей Твоїх. Навчи нас творити волю Твою і говорити, як заповідав Ти, роздумувати про закон Твій вдень і вночі. Звели Ангелам Твоїм охороняти нас на всіх путях наших і ізбавляти нас від стріли, що вдень літає, від того, що в пітьмі блукає, від нападів і біса полуденного. Наповни губи наші хвалою Твоєю і уста наші радістю, щоб ними говорили ми з благодаттю у псалмах, співах і піснях духовних, і оспівували в серцях наших, і благодарення воздавали Тобі, Богові всього, що спасаєш тих, які уповають на безмір милости Твоєї,

бо Ти благий і чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.


Тут співають тропар пророцтва (див. «Змінні частини»), перший прокімен, відтак читання з пророків, одразу другий прокімен і – читання зі святоотцівських поучень або проповідь.


Єктенія усильного благання


Диякон: Промовмо всі з усієї душі і з усієї мислі нашої промовмо.

Вірні: Господи, помилуй.

Господи Вседержителю, Боже отців на­ших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Вірні: Господи, помилуй.

Помилуй нас, Боже, по великій милості Твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Вірні, на кожне прошення: Госпо­ди, помилуй (тричі).

Ще молимось за святішого вселен­ського архиєрея (ім’я), Папу Римського, і за блаженнішого Патріарха нашого (ім’я), і преосвященнішого Архиєпископа і Митрополита нашого кир (ім’я), боголюбивого Єпископа нашого кир (ім’я), за тих, що служать і послужили у святім храмі цім, і за отців наших духовних, і всю у Христі братію нашу.

Ще молимось за Богом бережений народ наш, за правління і за все військо.

Ще молимось за предстоячих людей, що очікують від Тебе великої і багатої милости, за тих, що творять нам мило­стиню, і за всіх православних християн.

Священик (молитва усильного благання): Господи Боже наш, усильне це моління прийми від слуг Твоїх і помилуй нас по множеству милости Твоєї, і щедроти Твої зішли на нас і на всіх людей Твоїх, що очікують від Тебе багатої милости,

бо Милостивий і Чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.


Єктенію за оглашенних та за тих, що готуються до Хрещення, молимося тоді, коли оглашенні чи ті, що готуються до Хрещення, присутні у храмі. Якщо ж таких нема, переходимо до молитов за вірних, с. 14: Вірні, ще і ще в мирі Господу помолімся.

Єктенія за оглашенних


Помоліться, оглашенні, Господеві.

Оглашенні: Господи, помилуй.

Вірні, за оглашенних помолімся, щоб Господь помилував їх.

Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй.

Огласив їх словом істини.

Відкрив їм Євангеліє правди.

Приєднав їх до Святої Своєї, Соборної й Апостоль-ської Церкви.

Спаси, помилуй, заступи й охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.

Оглашенні, голови ваші Господеві приклоніть.

Оглашенні: Тобі, Господи.

Священик (молитва за оглашенних): Господи Вседержителю і Чоловіколюбче, споглянь з висоти Твоєї святої на слуг Твоїх – оглашенних, що прихилили шиї свої перед Тобою і очікують від Тебе великої милости. Відкрий їм Євангеліє оправдання Твого, долучи їх до вибраного стада Твого і удостой їх у час належний відродження через Хрещення,

щоб і вони з нами прославили пречесне і величне Ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Оглашенні: Амінь.

Диякон: Всі оглашенні, вийдіть; оглашенні, вийдіть; усі оглашенні, вийдіть, щоб ніхто з оглашенних не залишився, тільки вірні, ще і ще в мирі Господу помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.


Це мовиться тільки до середи четвертого тижня посту; від цього дня, після того як священик виголосить: Щоб і вони з нами прославили..., диякон мовить і ці прошення:

Єктенія за тих, що готуються до Хрещення

Всі оглашенні, вийдіть; оглашенні, вийдіть; усі, що до просвіщення, приступіть: помоліться ви, що до просвіщення.

Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй.

Вірні, за братів, що до святого просвіщення готуються, і за спасення їх Господу помолімся.

Щоб Господь Бог наш утвердив їх і укріпив.

Просвітив їх просвіщенням розуму і благочестя.

Сподобив їх у належну пору купелі зновубуття, відпущення гріхів і одежі нетління.

Новородив їх водою і духом.

Дарував їм звершення віри.

Приєднав їх до святого Свого і вибраного стада.

Спаси, помилуй, заступи і охорони їх, Боже, Твоєю благодаттю.

Ви, що до просвіщення, голови ваші Господеві приклоніть.

Люди: Тобі, Господи.

Священик (молитва за тих, що готуються до просвіщення): Господи Боже наш, прояви милосердя Твоє нам і тим, які готуються до святого просвіщення, які приклонили голови свої перед Тобою, щоб засяяло їм просвіщення Євангелія Твого. Зішли Ангела світла, який ізбавляв би їх від усякого діяння супротивного, щоб достойні дару Твого безсмертного і живучи за заповідями Твоїми, насолодились вони Твоїми небесними благами,

бо Ти єси просвіщення наше, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Люди: Амінь.

Диякон: Всі, що до просвіщення, вийдіть; ви, що до просвіщення, вийдіть; всі оглашенні, вийдіть, щоб ніхто з оглашенних не залишився, тільки...

Вірні, ще і ще в мирі Господу помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.

Диякон: Премудрість.

Священик (перша молитва вірних): Господи Боже наш, Ти провидінням Твоїм віддалив людину від омани багатобожжя, навчив нас чудами Твоїми Тебе як Єдиного Сотворителя і Зиждителя всього пізнавати і надію на Тебе покладати. Ти, многомилостивий, охорони нас в Імені Твоїм і освяти нас у правді Твоїй, і зішли милосердя Твоє на нас і на весь народ Твій,

бо Ти єси Бог наш, Бог, що милує і спасає, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.

Диякон: Ще і ще в мирі Господу помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.

Диякон: Премудрість.

Священик (друга молитва вірних): Господи Боже наш, Ти призначив короткий час життя людині через неміч і непостійність її природи; Ти пообіцяв їй нагороду вічних благ, якщо вона виступить проти діянь ворога. Сам, Владико, утверди нас у страсі Твоєму, скріпи нас у словах Твоїх, веди нас у правосудах Твоїх,

бо благословенне і прославлене Ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.


Прохальна єктенія


Диякон: Сповнім молитву на­шу Господеві.

Вірні: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Вірні: Господи, помилуй.

Дня всього звершеного, святого, мирного і безгрішного у Господа просім.

Вірні, на кожне прошення: Подай, Господи.

Ангела миру, вірного наставника, хо­ронителя душ і тілес наших у Господа просім.

Прощення й відпущення гріхів і прогрішень наших у Господа просім.

Доброго й пожиточного душам на­шим і миру для світу у Господа просім.

Осталий час життя нашого в мирі і покаянні скінчити у Господа просім.

Християнської кончини життя нашого, безболізної, бездоганної, мирної, і до­брого одвіту на страшнім судищі Христовім просім.

Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.

Вірні: Тобі, Господи.

Священик (молитва відпусту): Господи Боже наш, Єдиний благий і чоловіколюбний, Єдиний добрий і поблажливий, Єдиний щедрий і милостивий, Отче Господа нашого Ісуса Христа, що був розп’ятий при Понтійськім Пилаті, воскрес у третій день і ввійшов у славу Свою, яка є і Твоєю славою. Хай прийде благодать Твоя на нас, слуг Твоїх, і хай скріпить нас благовість навчання Твого. Отче милосердя, просвіти нутро наше і всі наші члени волею Твоєю, і очисти нас від усякого зла і гріха. Збережи нас бездоганними і чистими від усякого супротивного втручання, і дай нам, Господи, за благістю Твоєю пізнавати і розуміти діла Твої, їх здійснювати, боятися страхом Твоїм і творити все, що приємне Тобі, до останнього дня нашого і години і віддиху. Тебе, Владико, визнаємо істинним Богом нашим ми, грішники, щоб своєю невимовною милістю Ти позначив наше тіло, душу і дух, і охоронив їх від усякого злого демона, від усякого отруйного гада, від усякого звіра на землі, від усякої несправедливости, від усякої отрути, від усякої спокуси і від усякої марноти, від усякої розпусти і жадібности, від усякої брехні і всяких підступів, і всякої пастки супротивника нашого. Отче нетління, покрий нас, слуг твоїх, Твоїм милосердям і не залиш нас, і не вчини нас предметом насмішок ворогів, ні презирства народного, ані посміховиська бісівського, але благодать і милість Твоя хай буде з нами по всі дні життя нашого,

бо Твоя є влада і Твоє Царство і сила і слава Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.

Священик: † Мир усім.

Вірні: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші Господеві приклоніть.

Вірні: Тобі, Господи.

Священик (молитва головоприклонна): Господи Боже наш, Ти сидиш на престолі слави і вдивляєшся в глибини, милосердним оком іспитуючи смирення наше. Благослови всіх нас, що приклонили голови наші перед Тобою, і вознеси міць нашу благоволінням Твоїм.

Хай буде благословенне і прославлене пресвяте Ім’я Твого чоловіколюб’я, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.

Диякон: В мирі вийдім.

Вірні: В Імені Господнім.

Диякон: Господеві помолімся.

Вірні: Господи, помилуй.

Священик (молитва заамвонна): Благословенна слава Господня від святого місця свого, завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Вірні: Амінь.
Змінні частини

Середа сирна


Тропар пророцтва, глас 3: Царю святий всесильний, Тебе боїться усе * і все тремтить перед Тобою, * спаси нас, бо можеш простити гріхи, ** як Милосердний.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Спаси, Господи, людей Твоїх * і благослови насліддя Твоє.

Стих: До Тебе, Господи, взиватиму: Боже мій; щоб не відвертався Ти мовчки від мене.

Пророцтва Йоілевого читання (2, 12-27).

Прокімен, глас 7:[1] Господь кріпость людям Своїм дасть, * Господь благословить людей Своїх миром.

Стих: Принесіть Господеві, сини Божі, принесіть Господеві молодих баранців.


П’ятниця сирна


Тропар пророцтва, глас 5: Дай нам поміч, Господи, * щоб визволитись від печалі, * і спаси нас, Чоловіколюбче, * що народився від Діви.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 3: Співайте Богові нашому, співайте; * співайте Цареві нашому, співайте.

Стих: Всі народи заплещіть руками, воскликніть Богові голосом радости.

Пророцтва Захарії читання (8, 7-17).

Прокімен, глас 8: Помолітеcя й воздайте * Гоcподеві Богу нашому.

Стих: Відомий у Юдеї Бог, * в Ізраїлі велике Ім’я Його.


Понеділок першого тижня


Тропар пророцтва, глас 1: Господи, Господи, все страхається Тебе * і тремтить перед лицем Твоєї сили; * до Тебе припадаємо, Безсмертний, * Тобі молимось, Святий: ** спаси душі наші молитвами святих Твоїх.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Бо відає Господь путь праведних, * а путь нечестивих загине.

Стих: Блажен муж, що не ходив на раду безбожних, і на путі грішних не стояв, і на раді з лукавими не сидів.

Стих: А в законі Господнім воля його, і про закон Його розважатиме день і ніч.

Пророцтва Ісаї читання (1,1-20).

Прокімен, глас 7: Служіте Господеві зо страхом * і радуй-теся Йому з трепетом!

Стих: Чому заворушилиcь народи, і люди намиcлили cуєтне? Повcтали царі землі, і князі зібралиcя вкупі на Гоcпода і на хриcта його.

Стих: «Розірвімо пута їх і скиньмо з себе ярмо їх». Той, Хто живе на небі, посміється з них, і Господь посоромить їх.

Стих: Тоді з обуренням заговорить до них і гнівом Своїм застрашить їх.


Вівторок першого тижня


Тропар пророцтва, глас 1: Як усі батьки наші, подібні ми до мандрівників по землі. * Збережи коротке наше життя безгрішним. ** Спаси і помилуй нас, як Чоловіколюбець.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4. Зверни увагу на голос моління мого, * Царю мій і Боже мій.

Стих: Вислухай, Господи, слова мої, зрозумій поклик мій.

Пророцтва Ісаї читання (1, 19- 2, 3).

Прокімен, глас 4: Господи, не суди мене в ярості Твоїй * і не карай мене в гніві Твоїм.

Стих: Помилуй мене, Господи, бо немічний я; уздоров мене, Господи, бо зрушились кості мої.

Середа першого тижня


Тропар пророцтва, глас, 4: Знаєш, Чоловіколюбче, сотворіння наше, * знаєш і нашу неміч. * Згрішили ми, але не відступилися від Тебе, Господи, * руки наші до чужого бога не піднесли, * пощади нас добротою Своєю, ** Милосердний.

Слава: і нині. Знову тропар проротва.

Прокімен, глас 4: Буду славити Тебе, Господи, всім серцем моїм, * розповідатиму про всі чудеса Твої.

Стих: Буду веселитися й тішитись Тобою, співатиму Імені Твоєму, Всевишній.

Пророцтва Ісаї читання (2, 3-11).

Прокімен, глас 2: Праведний бо Господь * і правду полюбив; * лице Його * правоту видить.

Стих: На Господа я надіявся. Як же ви говорите душі моїй: «Полинь на гори, як птиця».


Четвер першого тижня


Тропар пророцтва, глас 3: Від видимих і невидимих ворогів * ізбав нас, Господи, * щоб народи ніколи не говорили: «Де Бог їх?» * Нехай розуміють, Владико, ** що пробачаєш Ти гріхи людей, які каються.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Коли поверне Господь * з неволі людей Своїх, * хай радіє Яків * та веселиться Ізраїль!

Стих: Сказав безумний у серці своїм: «Бога немає». Потлілися й опоганились у вчинках своїх. Немає, хто чинив би добре, немає ні одного.

Пророцтва Ісаї читання (2,11-21).

Прокімен, глас 4: Господи, хто перебуватиме в оселі Твоїй * і хто оселиться на святій горі Твоїй?

Стих: Той, хто поводиться непорочно і чинить правду, говорить істину серцем своїм.


П’ятниця першого тижня


Тропар пророцтва, глас 5. Привітай, Господи, щедротами * життя многогрішне і некаяну природу нашу, * бо, крім Тебе, іншого не знаємо; * Ти, що життям і смертю володієш, ** як Чоловіколюбець, спаси нас.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 7: Возлюблю Тебе, Господи, кріпосте моя, * Господь – твердиня моя.

Стих: На Нього уповатиму — Оборонець мій, і Сила спасення мого, і Заступник мій!

Пророцтва Ісаї читання (3, 1-14).

Прокімен, глас 6: Господи, * Помічниче мій * і Спасителю мій.

Стих: Небеса повідають славу Божу, про діла рук Його промовляє небозвід.


Понеділок другого тижня


Тропар пророцтва, глас 5: Ти, що в тайні сотворив серця наші, Безгрішний, * пам’ятай, що ми – порох ** і до підземного нас не засуди.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 2: Ви, що боїтеся Господа, * хваліте Його!

Стих: Боже, Боже мій, зглянься на мене, чому Ти покинув мене? Далеко від спасення мого слова гріхів моїх.

Пророцтва Ісаї читання (4, 2 – 5, 6).

Прокімен, глас 6: Жезл Твій і палиця Твоя * – вони утішили мене.

Стих: Господь береже мене, і нічого мені не бракуватиме.


Вівторок другого тижня


Тропар пророцтва, глас 6: Достойно оспівувати Тебе не можемо, * але просимо Тебе, молячись: * Господи, не залиш нас у гріхах наших, ** Ти, що зло в добро перетворюєш.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Господи, полюбив я красу дому Твого * і місце перебування Твоєї слави.

Стих: Розcуди мене, Гоcподи, бо я в непорочноcті моїй ходив * і, на Гоcпода надіючиcь, не захитавcя.

Пророцтва Ісаї читання (5, 7-16).

Прокімен, глас 3. Господь – Просвіщення моє і Спаситель мій; кого убоюся?

Стих: Господь — Оборонець життя мого; кого злякаюся?


Середа другого тижня


Тропар пророцтва, глас 6: Вишній Боже, що живеш на Небесах * і сотворив усе, що дише, * спаси нас, бо надіялись ми на Тебе, ** Спасе наш.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: До Тебе, Господи, взиватиму * і до Бога мого * буду молитися.

Стих: Буду величати Тебе, Господи, бо Ти підніс мене і не дав ворогам моїм тішитися надо мною.

Пророцтва Ісаї читання (5, 16-25).

Прокімен, глас 6: На Тебе, * Господи, * я надіявся, * нехай не осоромлюся * повік.

Стих: Правдою Твоєю визволь мене і вирятуй мене.


Четвер другого тижня


Тропар пророцтва, глас 1: Ми впали – підніми нас, * ми віддалилися від Тебе, Господи, * – поверни нас, як Чоло-віколюбець, ** Ти, що підтримуєш кінці землі.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Шукав я * Господа, * і Він вислухав мене, * і від усіх блукань * визволив мене.

Стих: Благословлю Господа на всякий час, хвала Його завжди в устах моїх.

Пророцтва Ісаї читання (6, 1-12).

Прокімен, глас 6: Встань, Господи, * і уважай * на суд мій.

Стих: Суди, Господи, тих, що зневажають мене, побори тих, що воюють проти мене.


П’ятниця другого тижня


Тропар пророцтва, глас 1: Вночі і вдень припадаємо до Тебе, Господи. * Подай душам нашим відпущення гріхів, * щоб і ми могли в мирі поклонятися Тобі * і славословити Тебе, ** Чоловіколюбче.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Господи, не суди мене гнівом Твоїм * і не карай мене обуренням Твоїм.

Стих: Бо стріли Твої застрягли в мені од гніву, і Ти утвердив надо мною руку Твою.

Пророцтва Ісаї читання (7, 1-14).

Прокімен, глас 6: Вислухай молитву мою, * Господи, * і моління моє; * уважай * на сльози мої.

Стих: Я сказав: «Буду додержувати путів моїх, щоб не згрішити язиком моїм». Я поставив сторожу устам моїм, коли грішник став передо мною.


Понеділок третього тижня


Тропар пророцтва, глас 7: Ти спасення наше, Господи, * Хоронитель у день журби; * помилуй нас, Чоловіколюбче, * по великій Твоїй милості.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Від мене молитва Богові життя мого. * Скажу Богові: «Ти Заступник мій».

Стих: Як прагне олень до джерел водних, так прагне душа моя до Тебе, Боже.

Пророцтва Ісаї читання. (8, 13 – 9, 6).

Прокімен, глас 6: Він * спасення * лиця мого * – Бог мій.

Стих: Суди мене, Боже, і розсуди справу мою; від народу неправедного, від чоловіка неправдивого й лукавого визволь мене.


Вівторок третього тижня


Тропар пророцтва, глас 4: Ми немічні і гріхами розслаблені. * Зціли сокрушення душ наших, Зцілителю, * бо Ти знаєш ум людський, ** Чоловіколюбче.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Господь сил із нами, * Заступник наш — Бог Якова.

Стих: Бог нам — пристановище і сила, Помічник у скорботах, що вельми налягли на нас.

Пророцтва Ісаї читання. (9, 8-16).

Прокімен, глас 3: Співайте Богові нашому, співайте; * співайте Цареві нашому, співайте.

Стих: Усі народи, заплещіть руками, воскликніть Богові голосом радости.


Середа третього тижня


Тропар пророцтва, глас 8: Діл добрих у нас немає, Господи, * Милостивий та Чоловіколюбче, ** не цурайся творіння рук Твоїх, Безгрішний.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Принеси Богові жертву хвали * і віддай Найвищому обітниці Твої.

Стих: Бог богів, Господь промовив і призвав землю від сходу сонця до заходу.

Пророцтва Ісаї читання (10, 12-20).

Прокімен, глас 6: Помилуй мене, * Боже, * по великій * милості * Твоїй.

Стих: І по множеству щедрот Твоїх очисти беззаконня моє.


Четвер третього тижня


Тропар пророцтва, глас 7: Коли Ти, Чоловіколюбче, зважатимеш на провини, * яка нам, Господи, надія на спасення? * Але пошли з висот ** поміч людям Твоїм.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Боже, в Ім’я Твоє спаси мене, * і в силі Твоїй суди мене.

Стих: Боже, вислухай молитву мою, почуй слова уст моїх.

Пророцтва Ісаї читання (11, 10 – 12, 2).

Прокімен, глас 7: Вислухай, Боже, молитву мою * і не погорди молінням моїм.

Стих: Зверни увагу на мене та вислухай мене. Засмутився я в марнославстві своїм.


П’ятниця третього тижня


Тропар пророцтва, глас 5: Словом і силою Твоєю все звершив Ти, Боже, * від небуття до буття привів єси нас. * Господи, молимося, не передай нас ** беззаконням нашим.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Коли справді * говорите * істину, * сини людські, * то судіть справедливо.

Стих: Бо й у серці чините ви беззаконня на землі, руки ваші сплітають неправду.

Пророцтва Ісаї читання (13, 2-13).

Прокімен, глас 7: Ти, Боже, Заступник мій, * Бог мій милістю Своєю попередить мене.

Стих: Вирятуй мене від ворогів моїх, Боже, і від тих, що повстають на мене, визволь мене.


Понеділок четвертого тижня


Тропар пророцтва, глас 7: Не докоряй людям грішним, Господи, * і не карай нас, Благий Сущий, у Твоєму обуренні, * Тебе ж бо земля вся прославляє; ** і молимося: спаси нас, Святий.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: У Бозі спасення моє * і слава моя.

Стих: Чи не Богові буде коритися душа моя? Бо від Нього спасення моє.

Пророцтва Ісаї читання (14, 24-32).

Прокімен, глас 4: Так буду благословляти Тебе * за життя мого.

Стих: Боже, Боже мій, до Тебе від досвітку лину, запрагнула Тебе душа моя. Як часто прагне Тебе тіло моє в землі пустій, і непрохідній, і безводній!


Вівторок четвертого тижня


Тропар пророцтва:[2] Хресту Твоєму поклоняємось, Влади-ко, і святеє Воскресення Твоє славимо. (Двічі).

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Благословен Бог, * що не відкинув * молитви моєї * і милости Своєї * від мене.

Стих: Воскликніте Богові, вся земле, співайте Імені Його, віддайте славу хвалі Його.

Пророцтва Ісаї читання (25, 1-9).

Прокімен глас 6: Благослови нас, * Боже, * Боже наш. * Благослови нас, * Боже.

Стих: Боже, змилуйся над нами і благослови нас, лицем Твоїм осяй нас.


Середа четвертого тижня


Тропар пророцтва:[3] Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і святеє Воскресення Твоє славимо. (Двічі).

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Боже, уваж на поміч мені, * Господи, поможи мені, поспішися!

Стих: Хай возрадуються і возвеселяться в Тобі всі, що шукають Тебе.

Пророцтва Ісаї читання (26, 21-27, 9).

Прокімен, глас 6: На Тебе, * Господи, * я надіявся, * нехай не застидаюся * повік.

Стих: Правдою Твоєю вирятуй мене і визволь мене, нахили до мене вухо Твоє і спаси мене.


Четвер четвертого тижня


Тропар пророцтва:[4] Хресту Твоєму поклоняємось, Влади-ко, і святеє Воскресення Твоє славимо. (Двічі).

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Бог, Цар наш споконвіку, * сподіяв спасення посеред землі.

Стих: Чому Ти, Боже, відкинув нас до кінця? Роз’ятрився гнів Твій на вівці стада Твого.

Пророцтва Ісаї читання (28, 14-22).

Прокімен, глас 4. А я радітиму повік, * граючи, співатиму Богові Якова.

Стих: Прославимо Тебе, Боже, прославимо і призовемо Ім’я Твоє. Оповімо про всі чуда Твої.


П’ятниця четвертого тижня


Тропар пророцтва:[5] Хресту Твоєму поклоняємось, Влади-ко, і святеє Воскресення Твоє славимо. (Двічі).

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Він милосердний, * Він очистить * гріхи їх.

Стих: Уважайте, люди Мої, на закон Мій, нахиліте вухо ваше до слів уст Моїх.

Пророцтва Ісаї читання (29, 13-23).

Прокімен, глас 5: Поможи нам, * Боже, * Спасителю наш.

Стих: Боже, прийшли погани в насліддя Твоє, осквернили храм Твій святий; обернули Єрусалим у сховище плодів;


Понеділок п’ятого тижня


Тропар пророцтва, глас 3: Беззаконня наші повстали на нас; воскресни, Господи, поможи нам: * Ти бо Отець наш, ** крім Тебе, іншого не знаємо.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Я cказав: «Ви – боги і cини Вcевиш-нього вcі».

Стих: Бог cтав у зборі богів, * і явно богів розcудить.

Пророцтва Ісаї читання (37, 33 – 38, 6).

Прокімен, глас 6: Ти один Вcевишній на вcій землі.

Стих: Боже, хто буде подібний до Тебе? * Не мовчи й не потурай, Боже!


Вівторок п’ятого тижня


Тропар пророцтва, глас 3: Бог Якова – наш Заступник * і Хоронитель ** у день журби.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Убогий я * і в трудах * від молодости моєї.

Стих: Господи, Боже спасення мого, удень я взивав і вночі перед Тобою.

Пророцтва Ісаї читання (40, 18-31).

Прокімен, глас 6: Блаженні * люди, * що знають клич: * «Господи!».

Стих: Милості Твої, Господи, повік оспівувати буду, з роду в рід повідатиму істину Твою устами моїми.


Середа п’ятого тижня


Тропар пророцтва, глас 1:[6] Болістями святих, які за Тебе потерпіли, * дайся ублагати, Господи, * і всі наші болісті зціли, * Чоловіколюбче, молимося.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Благо є сповідуватися Господеві * і спі-вати Імені Твоєму, Всевишній.

Стих: Сповіщати зарання милість Твою і істину Твою на всяку ніч.

Пророцтва Ісаї читання (41, 4-14).

Прокімен, глас 6: Господь воцарився, * в красу * зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу і перепоясався.


Четвер п’ятого тижня


Тропар пророцтва, глас 6: Милосердний, довготерпеливий, * Господи Вседержителю, * пошли милість Твою на людей Твоїх.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Господь воцарився! Нехай радіє земля.

Стих: Нехай веселяться острови многі.

Пророцтва Ісаї читання (42, 5-16).

Прокімен, глас 6: Заспівайте Господеві * пісні нової, * бо дивне сотворив Господь: * спасла його правиця Його.

Стих: Об’явив Господь спасенпя Своє, перед народами відкрив правду Свою.


П’ятниця п’ятого тижня


Тропар пророцтва, глас 8:[7] Оспівуваний Ти, Христе Боже наш. * Трясеш землю, трясеш, щоб навернулися і спаслися ті, що живуть на ній. * Але знову утверджуєш у Твоїй доброті і в безмірному милосерді. ** Молитвами Богородиці помилуй нас.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 6: Милість і суд співатиму Тобі, Господи.

Стих: Буду співати і розважати про путь непорочну; коли прийдеш до мене?

Пророцтва Ісаї читання (45, 11-17).

Прокімен, глас 4: Господи, почуй молитву мою, * і голосіння моє нехай дійде до Тебе.

Стих: Не відверни лиця Твого від мене у день, коли засумую; нахили до мене вухо Твоє у день, коли призову Тебе, скоро вислухай мене!


Понеділок шостого тижня


Тропар пророцтва, глас 6:[8] Боже, це страшний день. * Його вечора досягнути не надіємося. * Ти сподобив нас у Твоєму чоловіколюбстві бачити це; ** Трисвятий, слава Тобі.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Нехай звеселиться серце тих, * що шукають Господа!

Стих: Прославляйте Господа і призивайте Ім’я Його; повідайте між народами діла Його.

Пророцтва Ісаї читання (48, 17 – 49, 4).

Прокімен, глас 6: Благословен Господь, * Бог Ізраїлів, * од віку * і до віку.

Стих: Прославляйте Господа, бо Він благий, бо повік милість Його!


Вівторок шостого тижня


Тропар пророцтва, глас 5:[9] Непохитну стіну дав нашому городові * Ти, що від Діви народився, * молитвами взиваємо до неї, Спасе; ** від довколишнього зла душі наші визволи.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Поможи мені, Господи, Боже мій, * і спаси мене по милості Твоїй.

Стих: Боже хвали моєї, не промовчи!

Пророцтва Ісаї читання (49, 6-10).

Прокімен, глас 4: Ти Священик повік * за чином Мелхіседековим.

Стих: Сказав Господь Господеві моєму: «Сиди праворуч Мене, поки не положу ворогів Твоїх підніжжям ніг Твоїх».


Середа шостого тижня


Тропар пророцтва, глас 5: Будь милостивий до нас. Господи. * Тобі молимось: не залиши нас у гріхах наших, ** Владико Вседержителю.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Хваліте, отроки, Господа, * хваліте Ім’я Господнє.

Стих: Будь Ім’я Господнє благословенне від нині і до віку.

Пророцтва Ісаї читання (58, 1-11).

Прокімен, глас 6: Благословить вас, * Господь, * що створив * небо * і землю.

Стих: Коли виходив Ізраїль із Єгипту, дім Якова – з-поміж народу жорстокого.


Четвер шостого тижня


Тропар пророцтва, глас 7: Не забудь голос рабів Твоїх, Господи. * Пам’ятай, що завжди надію покладали ми на Тебе, Всемогучий. ** І молимось: поможи нам.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Це брама Господня: * праведники ввійдуть нею.

Стих: Прославляйте Господа, бо Він благий, бо повік милість Його.

Пророцтва Ісаї читання (65, 8-16).

Прокімен, глас 4: Шляхом заповідей Твоїх пішов я, * коли Ти розширив серце моє.

Стих: Блаженні непорочні в путі, що ходять у законі Господнім.


П’ятниця шостого тижня


Тропар пророцтва, глас 3: Нестерпний Твій гнів для грішників, Господи, * та ми не достойні поглянути і просити від Тебе милости. * Не залишай у гніві Твоїм і в обуренні Твоїм ** нас, що сотворив Ти з землі рукою Твоєю.

Слава: і нині. Знову тропар пророцтва.

Прокімен, глас 4: Задля дому Господа, Бога нашого, * шукав я добра тобі.

Стих: Зрадів я, коли сказали мені: «Підемо до дому Господнього».

Пророцтва Ісаї читання (66,10-24).

Прокімен, глас 6: Помилуй нас, * Господи, * помилуй нас.

Стих: До Тебе, що перебуваєш на небі, звів я очі мої.


Джерело: http://nykodym.blogspot.com/2015/02/blog-post_24.html

Бібліографія

Джерела:

Молитовний Пcалтир, Львів 2000.

Прийдіте, поклонімся, Львів 1998.

Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Повний переклад, здійснений за оригінальними єврейськими, арамійськими та грецькими текстами. Ukrainian Bible Societies 1991.

Шостий час зі змінними частинами на час Великого Посту, Львів 2000.

Mateos, Juan (Hg.), Le Typicon de la Grande Église. Ms. Sainte-Croix no 40, Xesiècle. Introduction, Texte critique, Traduction et Notes (OCA 165 u.166), Rom 1962 u. 1963.

Parenti, Stefano / Velkovska, Elena (Hgg.), L’Euchologio Barberini gr.336, Roma 22000.


Додаткова література:


Арранц, Михаил, Как молились Богу древние византийцы. Суточный круг богослужения по древним спискам византийского евхология, Ленинград 1979.

Диаковский Е. П. Из истории богослужения: Чин тритекти // Труды Киевской Духовной Академии. Киев, 1908. Т. 2. С. 394–435.

Мансветов И. Д. О песненном последовании (asmatikê akolouthia): Его древнейшая основа и общий строй // Прибавления к изданию творений Святых отцев в русском переводе за 1880 год. М., 1880. Ч. 26. С. 752–1028.

Arranz, Miguel, Les prières presbytérales de la Tritoektî. // OCP 43 (1977), 70-93, 335-354.

[1] Або цей прокімен, глас 3: Співайте Богові нашому, співайте; * співайте Цареві нашому, співайте.

Стих: Всі народи заплещіть руками, воскликніть Богові голосом радости.

[2] Тропар відсутній. Див. Mateos, Le Typikon II, 40.

[3] Або: Животворному твоєму хрестові ... див. Mateos, Le Typikon II, 42.

[4] Або: Спасення вчинив єcи посеред землі, Христе Боже, на хресті пречисті руки Твої простягнувши і зібравши всі народи, що кличуть: Господи, слава Тобі. див. Mateos, Le Typikon II, 44.

[5] Або: Ти, що з висоти невидимо у битвах підтримуєш нас, розбиваючи рамена лукавого могутністю Хреста Твого, – Сильний, і спаси нас. Див. Mateos, Le Typikon II, 44.

[6] В типіконі цей тропар: Нестерпний Твій гнів для грішників, Господи, та ми не достойні поглянути і просити від Тебе милости. Не залишай у гніві Твоїм і в обуренні Твоїм нас, що сотворив Ти з землі рукою Твоєю. Див. Mateos, Le Typikon II, 48.

[7] Подано також інший тропар: Непохитну стіну дав нашому городові * Ти, що від Діви народився, * молитвами взиваємо до неї, Спасе; ** від довколишнього зла душі наші визволи. Див. Mateos, Le Typikon II, 52.

[8] Подано також цей тропар: Нестерпний Твій гнів для грішників, Господи, та ми не достойні поглянути і просити від Тебе милости. Не залишай у гніві Твоїм і в обуренні Твоїм нас, що сотворив Ти з землі рукою Твоєю. Див. Mateos, Le Typikon II, 56.

[9] В типіконі інший тропар: Не забудь голос рабів Твоїх, Господи. Пам’ятай, що завжди надію покладали ми на Тебе, Всемогучий. І молимось: поможи нам. Див. Mateos, Le Typikon II, 57-8.